Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Camon 20 Premier
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Camon 20 Premier |
|---|---|
| Charging | 45W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Camon 20 Premier |
|---|---|
| Build | Glass front, leather back |
| Dimensions | 161.9 x 74.3 x 8.2 mm (6.37 x 2.93 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 202.5 g (7.16 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Camon 20 Premier |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Camon 20 Premier |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) Always-on display |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Camon 20 Premier |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Camon 20 Premier |
|---|---|
| Features | Laser AF, Ring-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, sensor-shift OIS 108 MP, f/2.2, 13mm, 115˚ (ultrawide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR |
MEMORY
2 specs| Specification | Camon 20 Premier |
|---|---|
| Internal | 512GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Camon 20 Premier |
|---|---|
| Colors | Dark Welkin, Serenity Blue |
| Models | CK9n |
NETWORK
6 specs| Specification | Camon 20 Premier |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Camon 20 Premier |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| OS | Android 13, HIOS 13 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Camon 20 Premier |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Camon 20 Premier |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes, with stereo speakers |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |