Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Camon 17 Pro
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Camon 17 Pro |
|---|---|
| Charging | 25W / 33W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Camon 17 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 168.9 x 77 x 9 mm (6.65 x 3.03 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Camon 17 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Camon 17 Pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Camon 17 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Camon 17 Pro |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Quadra | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (monochrome) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Camon 17 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Camon 17 Pro |
|---|---|
| Colors | California Silver, Malibu Blue |
| Models | CG8, CG8h |
NETWORK
5 specs| Specification | Camon 17 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Camon 17 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| OS | Android 11, HIOS 7.6 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Camon 17 Pro |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 48 MP, f/2.2, (wide), 1/2.0", 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Camon 17 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |