Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Camon 16 Premier
- Battery:
- 4500
BATTERY
2 specs| Specification | Camon 16 Premier |
|---|---|
| Charging | 33W wired, 70% in 30 min (International) 18W wired (India) |
| Type | 4500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Camon 16 Premier |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 170.6 x 77.2 x 9.1 mm (6.72 x 3.04 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Camon 16 Premier |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Camon 16 Premier |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~392 ppi density) |
| Size | 6.85 inches, 111.4 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, HDR10+, 480 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | Camon 16 Premier |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Camon 16 Premier |
|---|---|
| Features | Penta-LED flash, panorama, HDR |
| Quadra | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (dedicated video camera) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Camon 16 Premier |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| others | UFS 2.1 |
MISC
3 specs| Specification | Camon 16 Premier |
|---|---|
| Colors | Glacial Silver |
| Models | CE9, CD6j |
| others | 1.25 W/kg (head) 0.88 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | Camon 16 Premier |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Camon 16 Premier |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| OS | Android 10, HIOS 6.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Camon 16 Premier |
|---|---|
| Double | 48 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/2.0", 0.8µm 8 MP, f/2.2, 105˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Camon 16 Premier |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |