Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL Tab 10s
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Tab 10s |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 8000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Tab 10s |
|---|---|
| Dimensions | 241 x 158.6 x 8.3 mm (9.49 x 6.24 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 464 g (1.02 lb) |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | Tab 10s |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS - cellular model only |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Tab 10s |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Tab 10s |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Tab 10s |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Tab 10s |
|---|---|
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | Tab 10s |
|---|---|
| Colors | Gray, Silver |
NETWORK
5 specs| Specification | Tab 10s |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Tab 10s |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT8768 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Tab 10s |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Tab 10s |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |