Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL Tab 10 HD 4G
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Tab 10 HD 4G |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Tab 10 HD 4G |
|---|---|
| Dimensions | 243.2 x 158.2 x 9.2 mm (9.57 x 6.23 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM |
| Weight | 448 g (15.80 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Tab 10 HD 4G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Tab 10 HD 4G |
|---|---|
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~76.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Tab 10 HD 4G |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | Tab 10 HD 4G |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.4, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Tab 10 HD 4G |
|---|---|
| Internal | 32GB 3GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Tab 10 HD 4G |
|---|---|
| Colors | Dark Gray |
NETWORK
5 specs| Specification | Tab 10 HD 4G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Tab 10 HD 4G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT8768E |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Tab 10 HD 4G |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Tab 10 HD 4G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |