Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL NxtPaper 70 Pro
- Battery:
- 5200
BATTERY
2 specs| Specification | NxtPaper 70 Pro |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | 5200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | NxtPaper 70 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front (Asahi Glass), plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 169.4 x 80.1 x 8 mm (6.67 x 3.15 x 0.31 in) |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus support |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | NxtPaper 70 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | NxtPaper 70 Pro |
|---|---|
| Protection | Asahi Glass, Mohs level 5 NxtPaper technology |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~374 ppi density) |
| Size | 6.9 inches, 116.9 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 900 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | NxtPaper 70 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (USA only) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | NxtPaper 70 Pro |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, 120˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | NxtPaper 70 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | NxtPaper 70 Pro |
|---|---|
| Colors | Nebula Gold, Stellar Blue |
| Models | T807D, T807W, T807E |
NETWORK
6 specs| Specification | NxtPaper 70 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | NxtPaper 70 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 16 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | NxtPaper 70 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1/3.0", 0.7µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | NxtPaper 70 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |