Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL NxtPaper 11 Plus
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | NxtPaper 11 Plus |
|---|---|
| Charging | 33W wired, 33W PD |
| Type | Li-Po 8000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | NxtPaper 11 Plus |
|---|---|
| Dimensions | 260.5 x 176.8 x 6.5 mm (10.26 x 6.96 x 0.26 in) |
| SIM | No Stylus support IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | NxtPaper 11 Plus |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | NxtPaper 11 Plus |
|---|---|
| Protection | Mohs level 7 NxtPaper technology |
| Resolution | 1440 x 2200 pixels, 3:2 ratio (~229 ppi density) |
| Size | 11.5 inches, 391.0 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 550 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | NxtPaper 11 Plus |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | NxtPaper 11 Plus |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | NxtPaper 11 Plus |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | Unspecified |
MISC
2 specs| Specification | NxtPaper 11 Plus |
|---|---|
| Colors | Dark Gray |
| Models | 9469X |
NETWORK
5 specs| Specification | NxtPaper 11 Plus |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | N/A |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | NxtPaper 11 Plus |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, up to 1 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | NxtPaper 11 Plus |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | NxtPaper 11 Plus |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers (4 speakers) |