Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL NxtPaper 11 Gen 2
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | NxtPaper 11 Gen 2 |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 8000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | NxtPaper 11 Gen 2 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 253.6 x 165.4 x 7.3 mm (9.98 x 6.51 x 0.29 in) |
| SIM | No Stylus support IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 500 g (1.10 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | NxtPaper 11 Gen 2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | NxtPaper 11 Gen 2 |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~207 ppi density) |
| Size | 10.95 inches, 347.7 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Type | NCVM IPS, 500 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | NxtPaper 11 Gen 2 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | NxtPaper 11 Gen 2 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | NxtPaper 11 Gen 2 |
|---|---|
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | NxtPaper 11 Gen 2 |
|---|---|
| Colors | Gray |
NETWORK
5 specs| Specification | NxtPaper 11 Gen 2 |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | N/A |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | NxtPaper 11 Gen 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | NxtPaper 11 Gen 2 |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | NxtPaper 11 Gen 2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |