Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL NxtPaper
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | NxtPaper |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Ion 5500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | NxtPaper |
|---|---|
| Dimensions | 203.8 x 150.8 x 7.5 mm (8.02 x 5.94 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM Splash resistant |
| Weight | 316 g (11.15 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | NxtPaper |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio, built-in antenna |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | NxtPaper |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 1440 pixels, 4:3 ratio (~203 ppi density) |
| Size | 8.88 inches, 244.2 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio) |
| Type | NCVM |
FEATURES
1 specs| Specification | NxtPaper |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | NxtPaper |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | NxtPaper |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | NxtPaper |
|---|---|
| Colors | Ultramarine Green |
NETWORK
5 specs| Specification | NxtPaper |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | NxtPaper |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz |
| Chipset | Mediatek MT8768E |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | NxtPaper |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | NxtPaper |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |