Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL 50 LE
- Battery:
- 4000
BATTERY
2 specs| Specification | 50 LE |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 4000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | 50 LE |
|---|---|
| Dimensions | 164.5 x 75.4 x 9 mm (6.48 x 2.97 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 50 LE |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | 50 LE |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | 50 LE |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 50 LE |
|---|---|
| Dual | 13 MP, (wide), AF 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 50 LE |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | 50 LE |
|---|---|
| Colors | Storm Gray |
NETWORK
5 specs| Specification | 50 LE |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 50 LE |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 50 LE |
|---|---|
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 50 LE |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |