Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL 40R 5G
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 40R 5G |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 40R 5G |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 164.5 x 75.4 x 9 mm (6.48 x 2.97 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 40R 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
DISPLAY
3 specs| Specification | 40R 5G |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | 40R 5G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 40R 5G |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 40R 5G |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | 40R 5G |
|---|---|
| Colors | Stardust Purple, Starlight Black |
| Models | T771K, T771K1, T771H, T771A |
NETWORK
6 specs| Specification | 40R 5G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 78 SA/NSA - T771K, T771K1 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - T771H 7, 28, 66, 71, 78 SA/NSA - T771A |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 40R 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 12, TCL UI 4.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 40R 5G |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 40R 5G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes |