Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL 40 NxtPaper
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | 40 NxtPaper |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | Li-Ion 5010 mAh |
BODY
3 specs| Specification | 40 NxtPaper |
|---|---|
| Dimensions | 168.2 x 75.3 x 7.9 mm (6.62 x 2.96 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Stylus support |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 40 NxtPaper |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direc |
DISPLAY
3 specs| Specification | 40 NxtPaper |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) NxtPaper technology |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | 40 NxtPaper |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 40 NxtPaper |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 5 MP, f/2.2, (ultra wide), 115°, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 40 NxtPaper |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | 40 NxtPaper |
|---|---|
| Colors | Midnight Blue, Opalescent |
NETWORK
5 specs| Specification | 40 NxtPaper |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 40 NxtPaper |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 13, TCL UI |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 40 NxtPaper |
|---|---|
| Single | 32 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 40 NxtPaper |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |