Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL 30 XE 5G
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 30 XE 5G |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 30 XE 5G |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 164.1 x 74.9 x 9 mm (6.46 x 2.95 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 30 XE 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Nol |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | 30 XE 5G |
|---|---|
| Protection | Dragontrail Glass |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | 30 XE 5G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass, gyro, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 30 XE 5G |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 13 MP, f/2.2, 27mm (wide) 1/3.0", 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 30 XE 5G |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | 30 XE 5G |
|---|---|
| Colors | Shadow Black |
| Models | T767W |
NETWORK
6 specs| Specification | 30 XE 5G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G bands | 25, 41, 66, 71, 77 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 30 XE 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6765V/CB Helio G37 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 12, TCL UI 4.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 30 XE 5G |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 30 XE 5G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |