Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL 30 5G
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 30 5G |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 5010 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 30 5G |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 164.5 x 75.2 x 7.7 mm (6.48 x 2.96 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 30 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | 30 5G |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 650 nits (typ), 900 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | 30 5G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 30 5G |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 30 5G |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | 30 5G |
|---|---|
| Colors | Tech Black, Dreamy Blue |
| Models | T776H |
NETWORK
6 specs| Specification | 30 5G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 40, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat13 390/150 Mbps, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 30 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 12, TCL UI 4.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 30 5G |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 13 MP, f/2.3, 19mm (ultrawide), 1/3", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 30 5G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |