Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL 30+
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 30+ |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 5010 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 30+ |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 164.5 x 75.2 x 7.7 mm (6.48 x 2.96 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 30+ |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (T676K only) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | 30+ |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 650 nits (typ), 900 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | 30+ |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 30+ |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 28mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 30+ |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot |
MISC
2 specs| Specification | 30+ |
|---|---|
| Colors | Tech Black, Muse Blue |
| Models | T676K, T676J |
NETWORK
5 specs| Specification | 30+ |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA/APAC HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - EMEA 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 26, 28, 38, 40, 66 - LATAM |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 30+ |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6765V/CB Helio G37 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 12, TCL UI 4.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 30+ |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 13 MP, f/2.3, 19mm (ultrawide), 1/3", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 30+ |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |