Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL 20S
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | 20S |
|---|---|
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | 20S |
|---|---|
| Dimensions | 166.2 x 76.9 x 9.1 mm (6.54 x 3.03 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 20S |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | 20S |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | 20S |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 20S |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 20S |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | 20S |
|---|---|
| Colors | Milky Way Gray, North Star Blue |
| Models | T773O |
NETWORK
5 specs| Specification | 20S |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 20S |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6125 Snapdragon 665 (11 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 11, TCL UI |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 20S |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 20S |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |