Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL 20 SE
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 20 SE |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | 20 SE |
|---|---|
| Dimensions | 172.1 x 77.1 x 9.1 mm (6.78 x 3.04 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 20 SE |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | 20 SE |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Size | 6.82 inches, 110.5 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 450 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | 20 SE |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 20 SE |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 16 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.0", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 14mm, 115˚ (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) or 48 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 14mm, 115˚ (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 20 SE |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM UFS 2.1 (128GB only) |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | 20 SE |
|---|---|
| Colors | Aurora Green, Nuit Black |
| Models | T671H, T671F, T671O, T671E |
NETWORK
5 specs| Specification | 20 SE |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA, SEA, APAC HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - EMEA, SEA, APAC 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 26, 28, 66 - LATAM |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 20 SE |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| Chipset | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 11, upgradable to Android 12, TCL UI |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 20 SE |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm or 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 20 SE |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |