Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL 10 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 10 Pro |
|---|---|
| Charging | 18W wired, QC3, 50% in 35 min |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 10 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Dimensions | 158.5 x 72.4 x 9.2 mm (6.24 x 2.85 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | 10 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | 10 Pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density) Always-on-display |
| Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, HDR10 |
FEATURES
1 specs| Specification | 10 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 10 Pro |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide), 1/3.1", 1.0µm 5 MP, f/2.2, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | 10 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM UFS 2.1 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | 10 Pro |
|---|---|
| Colors | Gray, Green |
| Models | T799B, T799H |
NETWORK
5 specs| Specification | 10 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - T799B HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - T799H |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66 - T799B 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - T799H |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat13 400/75 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 10 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| GPU | Adreno 612 |
| OS | Android 10, planned upgrade to Android 11, TCL UI |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 10 Pro |
|---|---|
| Single | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 10 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |