Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
TCL 10 5G
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 10 5G |
|---|---|
| Charging | 18W wired, QC3 |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 10 5G |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Dimensions | 163.7 x 76.6 x 9 mm (6.44 x 3.02 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 10 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | 10 5G |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, HDR10, 450 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | 10 5G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 10 5G |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.2, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | 10 5G |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM UFS 2.1 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | 10 5G |
|---|---|
| Colors | Chrome Blue, Mercury Gray |
| Models | T790Y, T790H |
NETWORK
6 specs| Specification | 10 5G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - T790Y HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 - T790H |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 32, 38, 40, 41 - T790Y 1, 3, 8, 18, 19, 26, 28, 41, 42 - T790H |
| 5G bands | 1, 3, 8, 28, 77, 78 SA/NSA - T790Y |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (5CA) Cat16 1000/150 Mbps, 5G 2.3 Gbps DL |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 10 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| GPU | Adreno 620 |
| OS | Android 10, TCL UI |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 10 5G |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 10 5G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |