Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Sony Xperia 5 IV
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Xperia 5 IV |
|---|---|
| Charging | Wired, PD3.0, 50% in 30 min Wireless Reverse wireless |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Xperia 5 IV |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Dimensions | 156 x 67 x 8.2 mm (6.14 x 2.64 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | Xperia 5 IV |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, video output |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
DISPLAY
4 specs| Specification | Xperia 5 IV |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~449 ppi density) |
| Size | 6.1 inches, 86.9 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR BT.2020 |
FEATURES
1 specs| Specification | Xperia 5 IV |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass Native Sony Alpha camera support |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Xperia 5 IV |
|---|---|
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Triple | 12 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.7", 1.8µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 60mm (telephoto), 1/3.5", dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 124˚, 16mm (ultrawide), 1/2.5", dual pixel PDAF |
| Video | 4K@24/25/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Xperia 5 IV |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | Xperia 5 IV |
|---|---|
| Colors | Green, Black, Ecru White |
| Models | XQCQ62B-GC, XQCQ62G.GC, XQ-CQ72/B2TWCX0, XQ-CQ72/C2TWCX0, XQ-CQ72/G2TWCX0, XQCQ54C0B.YD, XQCQ54C0G.YD, XQCQ54C0C.YD, XQ-CQ54, XQ-CQ72, A204SO |
NETWORK
6 specs| Specification | Xperia 5 IV |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 - Europe |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - Europe 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - USA 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - Asia |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Xperia 5 IV |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno 730 |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Xperia 5 IV |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 12 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.9", 1.25µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 5-axis gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Xperia 5 IV |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio Dynamic vibration system Snapdragon Sound |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |