Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Sony Xperia 10 VII
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Xperia 10 VII |
|---|---|
| Charging | Wired, PD, QC |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Xperia 10 VII |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 153 x 72 x 8.3 mm (6.02 x 2.83 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
COMMUNICATIONS
4 specs| Specification | Xperia 10 VII |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Xperia 10 VII |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 Triluminos display |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~422 ppi density) |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR |
FEATURES
1 specs| Specification | Xperia 10 VII |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Xperia 10 VII |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 16mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.0" |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Xperia 10 VII |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM UFS |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | Xperia 10 VII |
|---|---|
| Colors | White, Turquoise, Charcoal |
| Models | XQ-FE54, XQZ-CBFE, xqfe54eukcl.gc, xqfe54eukcw.gc, xqfe54eukcb.gc |
NETWORK
6 specs| Specification | Xperia 10 VII |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Xperia 10 VII |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 710 |
| OS | Android 15, up to 4 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Xperia 10 VII |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Xperia 10 VII |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |