Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Sony Xperia 1 VIII
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Xperia 1 VIII |
|---|---|
| Charging | 30W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min 15W wireless Reverse wireless Bypass charging |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Xperia 1 VIII |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Dimensions | 162 x 74 x 8.3 mm (6.38 x 2.91 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Xperia 1 VIII |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| NFC | YES |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, video output |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
DISPLAY
4 specs| Specification | Xperia 1 VIII |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR BT.2020 |
FEATURES
1 specs| Specification | Xperia 1 VIII |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass Native Sony Alpha camera support |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Xperia 1 VIII |
|---|---|
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Triple | 48 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.35", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/2.8, 70mm (periscope telephoto), 1/1.56", 1.0µm, dual-pixel PDAF (15cm - ∞), OIS, 2.9x optical zoom 48 MP, f/2.0, 16mm (ultrawide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF |
| Video | 4K@24/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Xperia 1 VIII |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Xperia 1 VIII |
|---|---|
| Colors | Graphite Black, Iolite Silver, Garnet Red, Native Gold |
| Models | XQ-GE54, XQ-GE74, XQGE54, XQGE74, XQ-GE44, XQGE44 |
NETWORK
6 specs| Specification | Xperia 1 VIII |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Xperia 1 VIII |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Xperia 1 VIII |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 12 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.9", 1.22µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 5-axis gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Xperia 1 VIII |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes Hi-Res & Hi-Res wireless audio Dynamic vibration system Snapdragon Sound |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |