Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Sony Xperia 1 V
- Battery:
- 5000mAh
BATTERY
2 specs| Specification | Xperia 1 V |
|---|---|
| Charging | 30W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min (advertised) WirelessCharging Wireless Reverse wireless |
| Type | 5000mAh |
BODY
4 specs| Specification | Xperia 1 V |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Dimensions | 165 x 71 x 8.3 mm (6.50 x 2.80 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
COMMUNICATIONS
3 specs| Specification | Xperia 1 V |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, video output |
DISPLAY
3 specs| Specification | Xperia 1 V |
|---|---|
| Resolution | 1644 x 3840 pixels, 21:9 ratio |
| Size | 6.5 inches |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR BT.2020 |
FEATURES
1 specs| Specification | Xperia 1 V |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Xperia 1 V |
|---|---|
| Dual | 48 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.35", 1.12µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.3, 85mm (telephoto), f/2.8, 125mm (telephoto), 1/3.5", Dual Pixel PDAF, 3.5x-5.2x continuous optical zoom, OIS 12 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.5", Dual Pixel PDAF |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video | 4K@24/25/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Xperia 1 V |
|---|---|
| Internal | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | Xperia 1 V |
|---|---|
| Colors | Black, Khaki Green, Platinum Silver |
| Models | Xperia 1 V |
NETWORK
5 specs| Specification | Xperia 1 V |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 - Europe 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 - USA 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 - Asia |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - Europe 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - USA 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - Asia |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
PLATFORM
2 specs| Specification | Xperia 1 V |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| OS | Android 13 |
SELFIE CAMERA
1 specs| Specification | Xperia 1 V |
|---|---|
| Single | 12 MP, (wide), 1/2.9", 1.25µm HDR 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 5-axis gyro-EIS |
SOUND
1 specs| Specification | Xperia 1 V |
|---|---|
| Loudspeaker | 3.5mm jack Yes 24-bit/192kHz audio Dynamic vibration system Loudspeaker Yes, with stereo speakers |