Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Sonim XP Pro
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | XP Pro |
|---|---|
| Charging | Wireless charging |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | XP Pro |
|---|---|
| Dimensions | 171 x 80 x 12 mm (6.73 x 3.15 x 0.47 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 60 min) MIL-STD-810H compliant Drop resistant up to 2m |
| Weight | 277 g (9.77 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | XP Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GALILEO |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, magnetic connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | XP Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~76.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | XP Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | XP Pro |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Triple | 50 MP, (wide), PDAF 13 MP, (ultrawide) 2 MP, (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | XP Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | XP Pro |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
6 specs| Specification | XP Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 46, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78, 257, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | XP Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 720 |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | XP Pro |
|---|---|
| Single | 16 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | XP Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (100dB+) |