Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Sharp Aquos wish5
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Aquos wish5 |
|---|---|
| Charging | 27W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Aquos wish5 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 166 x 76 x 8.8 mm (6.54 x 2.99 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions Drop resistant up to 1.2m |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Aquos wish5 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Aquos wish5 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Aquos wish5 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Aquos wish5 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 25mm (wide), PDAF 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Aquos wish5 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Aquos wish5 |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, White, Green, Pink |
| Models | SH-AC05, SH-M32 |
NETWORK
6 specs| Specification | Aquos wish5 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Aquos wish5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Aquos wish5 |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Aquos wish5 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |