Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Sharp AQUOS wish4
- Battery:
- 5000
BATTERY
1 specs| Specification | AQUOS wish4 |
|---|---|
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | AQUOS wish4 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 167 x 76 x 8.8 mm (6.57 x 2.99 x 0.35 in) |
| Others | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | AQUOS wish4 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | AQUOS wish4 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | AQUOS wish4 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | AQUOS wish4 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 50 MP, (wide), PDAF |
| Video | Yes, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | AQUOS wish4 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | AQUOS wish4 |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | SH-M27SG |
NETWORK
6 specs| Specification | AQUOS wish4 |
|---|---|
| 2G bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | AQUOS wish4 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | AQUOS wish4 |
|---|---|
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | AQUOS wish4 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes |