Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Sharp Aquos sense9
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Aquos sense9 |
|---|---|
| Charging | 36W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
5 specs| Specification | Aquos sense9 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 149 x 73 x 8.9 mm (5.87 x 2.87 x 0.35 in) |
| Others | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H/MIL-STD-810G compliant Drop resistant up to 1.2m |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Aquos sense9 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.4 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Aquos sense9 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~422 ppi density) |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO IGZO OLED, 1B colors, 240Hz, 1500 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Aquos sense9 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Aquos sense9 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 13mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.5", PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Aquos sense9 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Aquos sense9 |
|---|---|
| Colors | Black, White, Green, Coral, Greige, Blue |
| Models | SH-M29SG, SH-53E, SH-M29 |
NETWORK
6 specs| Specification | Aquos sense9 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Aquos sense9 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| GPU | Adreno 710 |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Aquos sense9 |
|---|---|
| Single | 32 MP, f/2.2, 25mm (wide) |
| Video | Yes, gyro-EIS |
SOUND
3 specs| Specification | Aquos sense9 |
|---|---|
| Audio Features | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Others | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |