Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Sharp Aquos sense8
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Aquos sense8 |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Aquos sense8 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 153 x 71 x 8.4 mm (6.02 x 2.80 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Water-resistant (IPX5/8) & Dust-resistant (IP6X) MIL-STD-810H compliant |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Aquos sense8 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Aquos sense8 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~422 ppi density) |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IGZO OLED, 1B colors, 90Hz, 1300 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Aquos sense8 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Aquos sense8 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 15mm, 120˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | Aquos sense8 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Aquos sense8 |
|---|---|
| Colors | Black, Green, Copper |
| Models | SH-M26ID, SH-M26 |
NETWORK
6 specs| Specification | Aquos sense8 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Aquos sense8 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno 710 |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Aquos sense8 |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Aquos sense8 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |