Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Sharp AQUOS R9 Pro
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | AQUOS R9 Pro |
|---|---|
| Charging | 30W wired 15W wireless |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | AQUOS R9 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 162 x 78 x 9.3 mm (6.38 x 3.07 x 0.37 in) |
| Others | IP66/IP68 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | AQUOS R9 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
DISPLAY
4 specs| Specification | AQUOS R9 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~513 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Type | PRO IGZO LTPO OLED, 1B colors, 240Hz, Dolby Vision, HDR |
FEATURES
1 specs| Specification | AQUOS R9 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | AQUOS R9 Pro |
|---|---|
| Features | Leica lens, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50.3 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/0.98", dual pixel PDAF, OIS 50.3 MP, f/2.6, 65mm (telephoto), 1/1.56", PDAF, OIS, 2.8x optical zoom 50.3 MP, f/2.2, 13mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.5", PDAF |
| Video | Yes, gyro-EIS, Dolby Vision HDR |
MEMORY
3 specs| Specification | AQUOS R9 Pro |
|---|---|
| Internal | 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| Others | UFS 4.0 |
MISC
2 specs| Specification | AQUOS R9 Pro |
|---|---|
| Colors | Black |
| Models | SH-54E, SH-M30 |
NETWORK
6 specs| Specification | AQUOS R9 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5g |
PLATFORM
4 specs| Specification | AQUOS R9 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 735 |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | AQUOS R9 Pro |
|---|---|
| Single | 50.3 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | AQUOS R9 Pro |
|---|---|
| Audio Features | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes |