Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Sharp Aquos R10
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Aquos R10 |
|---|---|
| Charging | 36W wired, PD3.0 |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Aquos R10 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Dimensions | 156 x 75 x 8.9 mm (6.14 x 2.95 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Aquos R10 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, Display Port 1.4 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
DISPLAY
4 specs| Specification | Aquos R10 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~88.6% screen-to-body ratio) |
| Type | PRO IGZO LTPO OLED, 240Hz, Dolby Vision, HDR, 1500 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Aquos R10 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Aquos R10 |
|---|---|
| Dual | 50.3 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", dual pixel PDAF, OIS 50.3 MP, f/2.2, 13mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.55", PDAF |
| Features | Color spectrum sensor, Leica lens, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Aquos R10 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Aquos R10 |
|---|---|
| Colors | Cashmere White, Charcoal Black, Trench Beige |
| Models | SH-51F, SH-M31 |
NETWORK
6 specs| Specification | Aquos R10 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Aquos R10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.6 GHz Cortex-A720 & 3x1.9 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM7675-AB Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 732 |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Aquos R10 |
|---|---|
| Single | 50.3 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/2.88", PDAF |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Aquos R10 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No Snapdragon Sound 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |