Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy Z TriFold
- Battery:
- 5600
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy Z TriFold |
|---|---|
| Charging | 45W wired |
| Type | 5600 mAh |
BODY
2 specs| Specification | Galaxy Z TriFold |
|---|---|
| Dimensions | Unfolded thickness: 4.2 mm Folded thickness: 14 mm |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy Z TriFold |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Galaxy Z TriFold |
|---|---|
| Resolution | 2232 x 3184 pixels (~389 ppi density) Cover display: 6.5 inches, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 10.0 inches, 303.2 cm2 |
| Type | Foldable LTPO OLED, 120Hz, HDR10+, 1600 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy Z TriFold |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy Z TriFold |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP (ultrawide) third unspecified camera |
| Video | 8K@30fps, 4K@60fps, 1080p@60/120/240fps (gyro-EIS), 10-bit HDR, HDR10+ |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy Z TriFold |
|---|---|
| Internal | 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | Galaxy Z TriFold |
|---|---|
| Colors | Black; other colors |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy Z TriFold |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy Z TriFold |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy Z TriFold |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | Yes |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy Z TriFold |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |