Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy Z Flip7
- Battery:
- -
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy Z Flip7 |
|---|---|
| Charging | Wired Wireless |
| Type | - |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy Z Flip7 |
|---|---|
| Build | Plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Dimensions | 166.6 x 75.2 x 6.9 mm (6.56 x 2.96 x 0.27 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) Nano-SIM + Nano-SIM IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy Z Flip7 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Galaxy Z Flip7 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~419 ppi density) Cover display: Super AMOLED, 120Hz, 4 inches (Gorilla Glass Victus 2) |
| Size | 6.8 inches, 104.5 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy Z Flip7 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy Z Flip7 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.2", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@60/120/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy Z Flip7 |
|---|---|
| Internal | 128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Galaxy Z Flip7 |
|---|---|
| Colors | Black; other colors |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy Z Flip7 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 - International SA/NSA/Sub6/mmWave - USA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy Z Flip7 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| GPU | Adreno 830 |
| OS | Android 15, One UI 7 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy Z Flip7 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 10 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
| Video | 4K@30/60fps |