Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy Z Flip6
- Battery:
- 4000
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy Z Flip6 |
|---|---|
| Charging | 25W wired, QC2.0, 50% in 30 min 15W wireless 4.5W reverse wireless |
| Type | 4000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy Z Flip6 |
|---|---|
| Build | Plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Dimensions | Unfolded: 165.1 x 71.9 x 6.9 mm Folded: 85.1 x 71.9 x 14.9 mm |
| SIM | Nano-SIM + eSIM eSIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM (SM-F7410) IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy Z Flip6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | YES |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Galaxy Z Flip6 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~426 ppi density) Cover display: Super AMOLED, 60Hz, 1600 nits (peak), 3.4 inches, 720 x 748 pixels (Gorilla Glass Victus 2), 306 ppi |
| Size | 6.7 inches, 101.5 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy Z Flip6 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy Z Flip6 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.2", 1.12µm |
| Features | ED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@60/120/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy Z Flip6 |
|---|---|
| Internal | 128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | Galaxy Z Flip6 |
|---|---|
| Colors | Yellow, Silver Shadow, Mint, Blue, Black, White, Peach |
| Models | SM-F741B, SM-F741B/DS, SM-F741U, SM-F741U1, SM-F741W, SM-F741N |
| SAR EU | 1.09 W/kg (head) 1.51 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy Z Flip6 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 - USA |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International 1, 2, 5, 7, 25, 28, 41, 66, 71, 77, 78, 257, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - USA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy Z Flip6 |
|---|---|
| CPU | 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| OS | Android 14, One UI 6.1.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy Z Flip6 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 10 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
| Video | 4K@30/60fps |