Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy Tab S11 Ultra |
|---|---|
| Charging | 45W wired |
| Type | Li-Po 11600 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy Tab S11 Ultra |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 326.3 x 208.5 x 5.1 mm (12.85 x 8.21 x 0.20 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus support Enhanced Armor aluminum |
| Weight | 692 g or 695 g (1.53 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy Tab S11 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO - cellular model only |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Galaxy Tab S11 Ultra |
|---|---|
| Protection | Mohs level 5 |
| Resolution | 1848 x 2960 pixels, 16:10 ratio (~239 ppi density) |
| Size | 14.6 inches, 617.8 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (typ), 1600 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy Tab S11 Ultra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Wireless Samsung DeX Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy Tab S11 Ultra |
|---|---|
| Dual | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4", 1.0µm, AF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy Tab S11 Ultra |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
3 specs| Specification | Galaxy Tab S11 Ultra |
|---|---|
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| Models | SM-X930, SM-X936B, SM-X936N, SM-X930N |
| SAR | 0.80 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy Tab S11 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy Tab S11 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| OS | Android 16, One UI 8 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy Tab S11 Ultra |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 12 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy Tab S11 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |