Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy Tab S10 FE
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy Tab S10 FE |
|---|---|
| Charging | 45W wired, QC2.0 |
| Type | Li-Po 8000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy Tab S10 FE |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 254.3 x 165.8 x 6 mm (10.01 x 6.53 x 0.24 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) Stylus support IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 497 g or 500 g (1.10 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy Tab S10 FE |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS - cellular model only |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Galaxy Tab S10 FE |
|---|---|
| Resolution | 1440 x 2304 pixels, 16:10 ratio (~249 ppi density) |
| Size | 10.9 inches, 344.5 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy Tab S10 FE |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy Tab S10 FE |
|---|---|
| Features | Best Face |
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy Tab S10 FE |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
3 specs| Specification | Galaxy Tab S10 FE |
|---|---|
| Colors | Silver, Gray, Blue |
| Models | SM-X520, SM-X526, SM-X526B |
| SAR EU | 0.92 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy Tab S10 FE |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy Tab S10 FE |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-A720 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.9 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Exynos 1580 (4 nm) |
| GPU | Xclipse 540 |
| OS | Android 15, One UI 7 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy Tab S10 FE |
|---|---|
| Single | 12 MP, f/2.4, (ultrawide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy Tab S10 FE |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No Tuned by AKG |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |