Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy Tab S10+
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy Tab S10+ |
|---|---|
| Charging | 45W wired |
| Type | Li-Po 10090 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy Tab S10+ |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 285.4 x 185.4 x 5.6 mm (11.24 x 7.30 x 0.22 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus, 2.8ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) Enhanced Armor aluminum |
| Weight | 571 g (Wi-Fi), 576 g (5G) (1.26 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy Tab S10+ |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO - cellular model only |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Galaxy Tab S10+ |
|---|---|
| Resolution | 1752 x 2800 pixels, 16:10 ratio (~266 ppi density) |
| Size | 12.4 inches, 446.1 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy Tab S10+ |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Wireless Samsung DeX Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy Tab S10+ |
|---|---|
| Dual | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4", 1.0µm, AF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy Tab S10+ |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
3 specs| Specification | Galaxy Tab S10+ |
|---|---|
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| Models | SM-X820, SM-X826B, SM-X820N, SM-X826N |
| SAR EU | 0.80 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy Tab S10+ |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy Tab S10+ |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| OS | Android 14, One UI 6.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy Tab S10+ |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 12 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy Tab S10+ |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No Tuned by AKG |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |