Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy Tab A7 Lite
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy Tab A7 Lite |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy Tab A7 Lite |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame, plastic ends |
| Dimensions | 212.5 x 124.7 x 8 mm (8.37 x 4.91 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 366 g (Wi-Fi), 371 g (LTE) (12.91 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy Tab A7 Lite |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | NO |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO - cellular model only |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Galaxy Tab A7 Lite |
|---|---|
| Resolution | 800 x 1340 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
| Size | 8.7 inches, 214.9 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy Tab A7 Lite |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, compass |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy Tab A7 Lite |
|---|---|
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy Tab A7 Lite |
|---|---|
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
4 specs| Specification | Galaxy Tab A7 Lite |
|---|---|
| Colors | Gray, Silver |
| Models | SM-T225, SM-T220, SM-T225N, SM-T227U |
| SAR | 0.68 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.64 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | Galaxy Tab A7 Lite |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 66 |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
3 specs| Specification | Galaxy Tab A7 Lite |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT8768T Helio P22T (12 nm) |
| OS | Android 11, upgradable to Android 14, One UI 6.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy Tab A7 Lite |
|---|---|
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy Tab A7 Lite |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |