Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy Tab A11
- Battery:
- 5100
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy Tab A11 |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Type | 5100 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Galaxy Tab A11 |
|---|---|
| Dimensions | 211 x 124.7 x 8 mm (8.31 x 4.91 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 335 g or 337 g (11.82 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy Tab A11 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS - cellular model only |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Galaxy Tab A11 |
|---|---|
| Resolution | 800 x 1340 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
| Size | 8.7 inches, 214.9 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy Tab A11 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy Tab A11 |
|---|---|
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Galaxy Tab A11 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
3 specs| Specification | Galaxy Tab A11 |
|---|---|
| Colors | Gray, Silver |
| Models | SM-X133, SM-X135 |
| SAR EU | 0.29 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | Galaxy Tab A11 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - cellular model only |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - cellular model only |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 - cellular model only |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
3 specs| Specification | Galaxy Tab A11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| OS | Android 15, One UI 7 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy Tab A11 |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy Tab A11 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |