Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy S26 Ultra
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy S26 Ultra |
|---|---|
| Charging | 60W wired, PD3.0 15W wireless (Qi2 Ready) 4.5W reverse wireless |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy S26 Ultra |
|---|---|
| Build | Glass front (Corning Gorilla Armor 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), titanium frame (grade 5) |
| Dimensions | 7.9 mm thickness |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - INT · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - USA · Nano-SIM + Nano-SIM - CN IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus |
| Weight | 214 g (7.55 oz) |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | Galaxy S26 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Galaxy S26 Ultra |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Armor 2 DX anti-reflective coating |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~498 ppi density) |
| Size | 6.9 inches, 116.9 cm2 |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy S26 Ultra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy S26 Ultra |
|---|---|
| Features | Laser AF, Best Face, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Quadra | 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, (telephoto), 1/3.94", PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/3.4, 111mm (periscope telephoto), 1/2.52", 0.7µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/1.9, 120˚ (ultrawide), 1/2.5", 0.7µm, dual pixel PDAF, Super Steady video |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy S26 Ultra |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Galaxy S26 Ultra |
|---|---|
| Colors | Black; other colors |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy S26 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 - International SA/NSA/Sub6/mmWave - USA unlocked |
| Speed | HSPA, LTE (up to 7CA), 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy S26 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy S26 Ultra |
|---|---|
| Features | HDR, HDR10+ |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy S26 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |