Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy S25 FE
- Battery:
- 4900
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy S25 FE |
|---|---|
| Charging | 45W wired, PD, QC2, 65% in 30 min 25W wireless Reverse wireless |
| Type | 4900 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy S25 FE |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
| Dimensions | 161.3 x 76.6 x 7.4 mm (6.35 x 3.02 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM Nano-SIM + eSIM eSIM + eSIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Enhanced armor aluminum frame |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy S25 FE |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (market/region dependent), Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Galaxy S25 FE |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~89.2% screen-to-body ratio) |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1900 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy S25 FE |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing Samsung DeX Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy S25 FE |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 75mm (telephoto), 1/4.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, HDR |
MEMORY
1 specs| Specification | Galaxy S25 FE |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | Galaxy S25 FE |
|---|---|
| Colors | Icyblue, Jetblack, Navy, White |
| Models | SM-S731B, SM-S731B/DS |
| Others | 0.54 W/kg (head) 1.57 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy S25 FE |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy S25 FE |
|---|---|
| CPU | 10-core (1x3.2GHz Cortex-X4 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 3x2.6GHz Cortex-A720 & 4x1.95GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Exynos 2400 (4 nm) |
| GPU | Xclipse 940 |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy S25 FE |
|---|---|
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS, HDR |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy S25 FE |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |