Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy S23 FE
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy S23 FE |
|---|---|
| Charging | 25W wired, PD3.0, 50% in 30 min 15W wireless Reverse wireless |
| Type | Li-Ion 4500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy S23 FE |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Dimensions | 158 x 76.5 x 8.2 mm (6.22 x 3.01 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy S23 FE |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | YES |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Galaxy S23 FE |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1450 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy S23 FE |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing Samsung DeX Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy S23 FE |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 0 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 76mm (telephoto), 1/4.5", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy S23 FE |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
4 specs| Specification | Galaxy S23 FE |
|---|---|
| Colors | Mint, Cream, Graphite, Purple, Indigo, Tangerine |
| Models | SM-S926B, SM-S926B/DS, SM-S926U, SM-S926U1, SM-S926W, SM-S926N, SM-S9260, SM-S926E, SM-S926E/DS |
| SAR | 1.16 W/kg (head) 0.84 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.74 W/kg (head) 1.25 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy S23 FE |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 - International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G; |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy S23 FE |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) - International Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) - USA |
| Chipset | Exynos 2200 (4 nm) - International Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - USA |
| GPU | Xclipse 920 - International Adreno 730 - USA |
| OS | Android 13, up to 4 major Android upgrades, One UI 6.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy S23 FE |
|---|---|
| Single | 10 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy S23 FE |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |