Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy M55 5G
- Battery:
- 5000
BATTERY
1 specs| Specification | Galaxy M55 5G |
|---|---|
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Galaxy M55 5G |
|---|---|
| Dimensions | 163.9 x 76.5 x 7.8 mm (6.45 x 3.01 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy M55 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Galaxy M55 5G |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) Always-on display |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED+, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy M55 5G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy M55 5G |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy M55 5G |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
4 specs| Specification | Galaxy M55 5G |
|---|---|
| Colors | Dark Blue, Light Green |
| Models | SM-M556B, SM-M556B/DS |
| SAR | 0.93 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.96 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy M55 5G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy M55 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno 644 |
| OS | Android 14, One UI 6.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy M55 5G |
|---|---|
| Single | 50 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy M55 5G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |