Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy M53
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy M53 |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy M53 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 164.7 x 77 x 7.4 mm (6.48 x 3.03 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy M53 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Galaxy M53 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.1 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED Plus, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy M53 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy M53 |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Quadra | 108 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy M53 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
4 specs| Specification | Galaxy M53 |
|---|---|
| Colors | Green, Blue, Brown |
| Models | SM-M536B, SM-M536B/DS, SM-M536B/DSN |
| SAR | 1.31 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.60 W/kg (head) 1.53 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy M53 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy M53 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 900 (6 nm) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy M53 |
|---|---|
| Single | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy M53 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | YES |