Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy M35
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy M35 |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Type | 6000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy M35 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame, glass back |
| Dimensions | 162.3 x 78.6 x 9.1 mm (6.39 x 3.09 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 222 g (7.83 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy M35 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Galaxy M35 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~390 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 106.9 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy M35 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy M35 |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.96", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@480fps, gyro-EIS |
MEMORY
1 specs| Specification | Galaxy M35 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
4 specs| Specification | Galaxy M35 |
|---|---|
| Colors | Dark Blue, Light Blue, Gray |
| Models | SM-M356B, SM-M356B/DS |
| SAR | 0.53 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.31 W/kg (head) 1.30 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | Galaxy M35 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy M35 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Exynos 1380 (5 nm) |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
| OS | Android 14, One UI 6.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy M35 |
|---|---|
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.12µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy M35 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |