Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy M07
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy M07 |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy M07 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 164.4 x 77.4 x 7.6 mm (6.47 x 3.05 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy M07 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Galaxy M07 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Type | PLS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy M07 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy M07 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30/60fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Galaxy M07 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
3 specs| Specification | Galaxy M07 |
|---|---|
| Colors | Gray, Light Violet, Dark Green |
| Models | SM-M075F/DS, SM-M075F |
| SAR | 0.24 W/kg (head) |
NETWORK
5 specs| Specification | Galaxy M07 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy M07 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy M07 |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy M07 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |