Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy A57
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy A57 |
|---|---|
| Charging | 45W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
2 specs| Specification | Galaxy A57 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy A57 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Galaxy A57 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy A57 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual Proximity Sensing |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy A57 |
|---|---|
| Features | Best Face, LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm 5 MP (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy A57 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | Galaxy A57 |
|---|---|
| Colors | Black; other colors |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy A57 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
1 specs| Specification | Galaxy A57 |
|---|---|
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy A57 |
|---|---|
| Single | 12 MP, f/2.2, (wide), 1/3.2", 1.12µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 10-bit HDR |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy A57 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |