Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy A26
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy A26 |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy A26 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| Dimensions | 164 x 77.5 x 7.7 mm (6.46 x 3.05 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy A26 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Galaxy A26 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy A26 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy A26 |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@480fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Galaxy A26 |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
4 specs| Specification | Galaxy A26 |
|---|---|
| Colors | Black, White, Mint, Peach Pink |
| Models | SM-A266E, SM-A266E/DS, SM-A266E/DSN, SM-A266B, SM-A266B/DS, SM-A266B/DSN, SM-A266U, SM-A266U1, SM-A266W |
| SAR | 0.75 W/kg (head) 1.09 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.41 W/kg (head) 0.96 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Galaxy A26 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy A26 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - Global Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) - LATAM |
| Chipset | Exynos 1380 (5 nm) - Global Exynos 1280 (5 nm) - LATAM |
| GPU | Mali-G68 MP5 - Global Mali-G68 - LATAM |
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy A26 |
|---|---|
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy A26 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes |