Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Samsung Galaxy A17 4G
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Galaxy A17 4G |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Galaxy A17 4G |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm (6.47 x 3.07 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Galaxy A17 4G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Galaxy A17 4G |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Galaxy A17 4G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Galaxy A17 4G |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF, OIS 5 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Galaxy A17 4G |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
3 specs| Specification | Galaxy A17 4G |
|---|---|
| Colors | Black, Gray, Light blue |
| Models | SM-A175F, SM-A175F/DS, SM-A175M, SM-A175M/DS, SM-A175F/DSB |
| SAR EU | 0.37 W/kg (head) 1.18 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | Galaxy A17 4G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Galaxy A17 4G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Galaxy A17 4G |
|---|---|
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Galaxy A17 4G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |