Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme P4x
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | P4x |
|---|---|
| Charging | 45W wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | P4x |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 165.9 x 76 x 8.4 mm (6.53 x 2.99 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | P4x |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | NO |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | P4x |
|---|---|
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 144Hz, 800 nits (typ), 1000 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | P4x |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | P4x |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
MEMORY
2 specs| Specification | P4x |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Card Slot | Unspecified |
MISC
1 specs| Specification | P4x |
|---|---|
| Colors | Matte Silver, Elegant Pink, Lake Green |
NETWORK
6 specs| Specification | P4x |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | P4x |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | P4x |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | P4x |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |