Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme P4 Power
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | P4 Power |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 55W PPS, 13.5W PD/QC, 50% in 36 min 27W reverse wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 10001 mAh |
BODY
3 specs| Specification | P4 Power |
|---|---|
| Dimensions | 162.3 x 76.2 x 9.1 mm (6.39 x 3.00 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | P4 Power |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | YES |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | P4 Power |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, PWM, 600 nits (typ), 1800 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | P4 Power |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | P4 Power |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | P4 Power |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | P4 Power |
|---|---|
| Colors | Flash Orange, Power Silver, Blue |
| Models | RMX5107 |
NETWORK
6 specs| Specification | P4 Power |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 - India |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - India |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | P4 Power |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 7.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | P4 Power |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | P4 Power |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |